Hizmetler

Sıfır Atık

  • 10420

“Sıfır Atık”; israfın önlenmesini, kaynakların daha verimli kullanılmasını, atık oluşum sebeplerinin gözden geçirilerek atık oluşumunun engellenmesi veya minimize edilmesi, atığın oluşması durumunda ise kaynağında ayrı toplanması ve geri kazanımının sağlanmasını kapsayan atık yönetim felsefesi olarak tanımlanan bir hedeftir.

Sıfır Atık Hakkında

Atıkların geri dönüşüm ve geri kazanım süreci içinde değerlendirilmeden bertarafı hem maddesel hem de enerji olarak ciddi kaynak kayıpları yaşanmasına neden olmaktadır. Dünya üzerindeki nüfus ve yaşam standartları artarken tüketimde de kaçınılmaz şekilde bir artış yaşanmakta ve bu durum doğal kaynaklarımız üzerindeki baskıyı artırarak dünyanın dengesini bozmakta, sınırlı kaynaklarımız artan ihtiyaçlara yetişememektedir. Bu durum göz önüne alındığında, doğal kaynakların verimli kullanılmasının önemi daha da ortaya çıkmaktadır. Bu nedenledir ki son yıllarda tüm dünyada sıfır atık uygulama çalışmaları hem bireysel hem kurumsal hem de belediye genelinde yaygınlaşmaktadır.

Sıfır atık yaklaşımının esas alınması ile sağlanacak avantajlar;


❖ Verimliliğin artması,

❖ Temiz ortam kaynaklı olarak performansın artması

❖ İsrafın önüne geçildiğinden maliyetlerin azaltılması,

❖ Çevresel risklerin azalmasının sağlanması,

❖ Çevre koruma bilincinin kurum bünyesinde gelişmesine katkı sağlandığından

çalışanların “duyarlı tüketici” duygusuna sahip olmasının sağlanması,
❖ Ulusal ve uluslararası pazarlarda kurumun “Çevreci” sıfatına sahip olmasının sağlanması, bu sayede saygınlığının arttırılmasıdır.

 

Sıfır Atık Ödülleri

Sıfır Atık Zirvesi kapsamında, bu yıl ikinci kez yılın çevreci proje, kişi, kurum ve kuruluşlara ödülleri de Emine Erdoğan tarafından verildi. "Sıfır Atık Yerel Yönetimler Ödülü'nün sahibi Sincan Belediyesi, Alanya Belediyesi, Pendik Belediyesi, Bucak Belediyesi ve Yeşilyurt Belediyesi oldu. Belediyelerin her biri bünyelerinde gerçekleştirdikleri geri dönüşüm projelerinin yanı sıra kamuyu bilinçlendirmeye yönelik çalışmalarıyla bu ödüle layık görüldü. "Sıfır Atık Özel Sektör Ödülü" kategorisinin kazananı Arçelik, elektronik atıkları geri dönüştürmeye yönelik projesiyle bu ödülü almaya hak kazandı.

 

TURMEPA, Sıfır Atık Mavi Projesi’ndeki etkin rolüyle "Sıfır Atık Sivil Toplum Ödülü"ne layık görüldü. Sıfır Atık İnovasyon Ödülü iki ayrı gruba verildi. İlk ödül sıfır atık sıfır enerji evi konseptli Reyard Evi projesiyle İstanbul Teknik Üniversitesi ve Yıldız Teknik Üniversitesi öğrencilerinin kurduğu Team Boshphorus’a verilirken ikinci ödül, Yapay Zekâlı Katı Atık Ayıklama Makinası projesiyle Fırat Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Yazılım Mühendisliği Bölümü öğrencilerinin oldu. Sıfır Atık Medya ve Farkındalık Ödülü’ne kamuyu bilinçlendirmeye yönelik çalışmalarıyla NTV layık görülürken, Sıfır Atık Jüri Özel Ödülü ise çevre bilincine dikkat çekmek için okulunun bir duvarını pet şişelerle donatan Derekent İlkokulu öğretmen ve öğrencilerine verildi.

 

Bucak Belediyesi Artıkları gübreye dönüştürerek yeşile ve doğaya destek oluyor.

Belediye Başkanı Emrullah ÜNAL, Çevre koruma kontrol Müdürlüğünü ziyaret ederek, kompost makinası ve geri dönüşen atıklar konusunda Çevre Koruma Kontrol Müdürü Haşim Çevik’ ten bilgi aldı.

Bucak Belediyesi “Sıfır Atık Projesi” kapsamında faaliyete geçirmiş olduğu kompost makine ile pilot kurumlarda ve Kapalı Pazar Kompleksinde oluşan organik atıklar, organik gübre haline getiriliyor, bu organik gübre ise yeşil alanlarda, park ve bahçelerde toprak iyileştirici olarak kullanılmaktadır.

Bu sayede tarım veya çiçek yetiştirme için kullanılacak olan toprağın yapısı zenginleşiyor. Uygulanan kompost ile toprağın daha iyi hava alması, daha iyi işlenebilmesi ve su tutma kabiliyetini arttırıyor. Pazardan, Mutfaktan çıkan organik atıkların çöp olması engelleniyor. Kompost’un çevre dostu olduğunun altını çizen yetkililer, “Kompost üretimi ile hem topraktan daha iyi verim sağlanıyor hem de katı atık sahasına taşınan organik atık miktarı minimize ediliyor” ifadelerini kullandı.

 

100 adet ambalaj atıkları toplama kafesini Belediyemiz teslim aldı.

Belediye Başkanımız Emrullah Ünal Sıfır Atık Projesi kapsamında yürütülen çalışmaları denetledi.
Bucak Belediye Başkanı Emrullah Ünal “ Ülkemiz genelinde Sayın Emine Erdoğan Hanımefendi’nin himayelerinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız tarafından yürütülen Sıfır Atık Projesi’ni ilçemizde de “daha yaşanabilir bir Bucak için” diyerek çıktığımız bu yolda büyük bir titizlikle yürütüyoruz. Bu kapsam da Sıfır Atık Projesi kapsamında Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği gereği protokol imzalamış olduğumuz lisanslı firma tarafından, sözleşme gereği belediyemize teslim etmesi gereken 100 adet ambalaj atıkları toplama kafesini Belediyemize teslim etti. Kafesler, kağıt, karton, cam, metal, plastik gibi karışık ambalaj atıklarının toplanması için kullanılacak. En kısa sürede Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğümüzce daha önce kafes konulmamış olan noktalar belirlenerek uygun alanlarda saha yerleşimi yapılacak. Ayrıca vatandaşlarımız karekod uygulamasının geçerli olduğu kafeslerin üzerindeki barkodu akıllı telefonlardan “Bucak Sıfır Atık” mobil uygulaması ile okutarak iletişime geçilebilecekler.“Sıfır Atık”; israfın önlenmesini, kaynakların daha verimli kullanılmasını, atık oluşum sebeplerinin gözden geçirilerek atık oluşumunun engellenmesi veya minimize edilmesi, atığın oluşması durumunda ise kaynağında ayrı toplanması ve geri kazanımının sağlanmasını kapsayan atık yönetim felsefesi olarak tanımlanan bir hedeftir. Biz ekip olarak Sıfır Atık hedefleri doğrultusunda uygulama çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu çalışmalarımızın semeresini geçtiğimiz ay İstanbul Haliç Kongre Merkezinde düzenlenen 2. Uluslararası Sıfır Atık Zirvesinde Yerel Yönetimler alanında ödül alarak, kanıtladık. İlçemizde Sıfır Atık Projesinin başarılı bir şekilde yürütülmesinde büyük emek sarf eden başta Çevre Koruma ve Kontrol Müdürümüz Haşim Çevik ve ekibini kutluyorum. Projenin uygulanmasında itina gösteren tüm kamu ve özel kurum ve kuruluşlarımıza teşekkür ediyorum.” dedi

Bucak Belediyesi Sıfır Atık Projesi

Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN'ın eşi, Sayın Emine ERDOĞAN hanımefendinin himayelerinde yürütülen ve ilçemizde uygulanan Sıfır Atık Projesinde önemli bir adım olan Sıfır Atık Mobil Uygulama ve Saha Bilgi Yönetim Sistemi Projesi 25 Mayıs 2018'de hayata geçirilmiştir.