Bucak Şehri

Sağlık

  • 11155

Bucak, son yıllarda sağlık alanında yapmış olduğu atılımla göller yöresinde ön plana çıkmaya başlamıştır. Bucak Devlet Hastanesi, Özel Lider Hastanesi, Toplum Sağlığı Merkezine bağlı Aile Hekimlikleri, Sağlık Evleri ve 112 Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonu ile Bucak’ta ve civar ilçelerdeki halka kaliteli sağlık hizmeti sunulmaktadır.

 

Bucak Devlet Hastanesi: 2 Temmuz 1953’te 10 yataklı sağlık merkezi olarak kuruldu. Eski Sağlık Merkezi yeni eklemelerle 1985 yılında 50 yatak kapasiteli hastaneye dönüştürülmüştür. Hastanenin açılışı 7 Kasım 1985 yılında dönemin Başbakanı Merhum Turgut Özal tarafından yapılmıştır. Bir yıl sonra yatak kapasitesi 100’e çıkarılmıştır. Bu bina 5 yıl sonra tekrar yetersiz kalmıştır. Bu nedenle, Bucaklı hayırsever vatandaşların katkıları ve Sağlık Bakanlığı’ndan sağlanan mali fon ile yaptırılan yeni hastane binası 13 Mart 1994 tarihinde hizmete girmiştir. İşadamı Mehmet CADIL’ın katkılarıyla yaptırılan Acil Servis ve Poliklinik Binası ise 28 Şubat 2009 tarihinde faaliyete geçmiştir. En son teknoloji ile donatılan Bucak Devlet Hastanesi her alanda (Beyin Cerrahı, Cildiye, Çocuk Hastalıkları, Dâhiliye, Diş Sağlığı, Fizik Tedavi, Genel Cerrahi, Göğüs Hastalıkları, Göz Hastalıkları, Hemodiyaliz, Kadın Doğum, Kardiyoloji, Kulak Burun Boğaz, Mikrobiyoloji, Nöroloji, Ortopedi, Patoloji, Radyoloji, Üroloji, Psikiyatri, Deri ve Zührevi Hastalıklar, Enfeksiyon Hastalıkları vb) uzman doktor kadrosu ile hastalara hizmet sağlık hizmeti sunmaktadır. Yeni Bucak Devlet Hastanesi inşaatı devam etmektedir.

 

Özel Lider Hastanesi: Özel teşebbüsün işlettiği tam donanımlı bir hastane olup, 2006 yılında hizmete girmiştir. Hastane; Beyin ve Sinir Hastalıkları, Genel Cerrahi, Ortopedi ve Travmatoloji, Üroloji, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Göz Hastalıkları, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, İç Hastalıkları, Anestezi, Radyoloji, Beslenme ve Diyetetik, Fizik Tedavi ve Rehabiltasyon, Biyokimya ve Acil Poliklinik alanlarında uzman doktorla halka sağlık hizmeti sunmaktadır. Ayrıca, hastanede 138 adet yardımcı personel (sağlık memuru, ebe-hemşire, laborant, röntgen, odyometrist, teknisyen, bilgi işlem, idari personel, güvenlik elemanı) görev yapmaktadır.

 

Bucak İsmail SARI Zihinsel Özürlü Çocuklar Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi: Başbakanlık Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Genel Müdürlüğü’ne bağlı olarak faaliyet göstermektedir. İş adamı İsmail Sarı tarafından yaptırılan Merkez, 1996 yılında hizmete girmiştir. 50 yatılı çocuk kapasitesi olan Merkezde, 07–12 yaş grubu çocukların bakımı ve rehabilitasyonu yapılmaktadır. Kuruluş, halkın yardımlarına açıktır.